BITRSisters Annual Awards- Take Two

Save the date!  Our second annual awards show is scheduled for Tuesday, January 28th at 8 p.m at the Motorhouse!  (120 W. North Avenue).

CLICK HERE TO BUY TICKETS!!

Tickets are only $15 per person and include light fare and bottled water.  There is a cash bar.  Each ticket sold asks for an email, because, you get to decide the winners!  When you buy a ticket an email will come to you with a google form and you get to vote on who should win each category!  The full list of nominees is here!  Happy Holidays!  Enjoy!

Best Musical

“Bare” Iron Crow

“Cabaret Macabre” Happenstance Theatre Company

“Little Shop of Horrors” ArtsCentric

“Lizzie the Musical” Guerilla Theater Front

“Macbeth the Musical” Green Globe Theatre

“Small House, No Secrets” Baltimore Playwrights Festival

“Vinegar Tom” Spotlighters

 

Best Devised Work

“Marooned!  A Space Comedy!” Alex & Olmstead

“Mass/Rabble” Submersive Productions

“Pantheon” Happenstance Theatre Company

“Space Kumite” Baltimore Rock Opera Society

“Time Travel Tours” David London

“TornKid” Cohesion & BAPAC

“Way Out” Quarry Theater Company

 

Best “New to Baltimore” Play

“Jerusalem” Fells Point Corner Theater

“Lizzie the Musical” Guerilla Theater Front

“Pink Milk” Single Carrot

 

Best Supporting Actor

Shamire Caselle “Perfect Arrangement”

Griffin Delisle “Here We Are”

Grant Emerson Harvey “Much Ado About Nothing”

Benairen Kane “Pink Milk”

Nate Krimmel “Jerusalem”

Izaak Michael “Space Kumite”

 

Best Remount (Classical Update)

“Frankenstein” Cohesion

“Hamlet” Baltimore Shakespeare Factory

“Much Ado About Nothing” Fools and Madmen

“Odd Couple” Guerilla Theater Front

“Rosencrantz & Guildenstern are Dead” Fells Point Corner Theater

 

Best Adaptation

“Concrete Island” Mercury Theater

“Little Women” The Strand

“Much Ado About Nothing” Fools and Madmen

 

Best Choreography

“Little Shop of Horrors” ArtsCentric

“Macbeth:  A Musical” Green Globe

“Marooned:  A Space Comedy” Alex & Olmstead

“Much Ado About Nothing” Fools and Madmen

“Welcome to Shakesville” Baltimore Rock Opera Society

 

Best Ensemble

Collective Rage- Iron Crow

Hair- Guerilla Theater Company

In the Blood- Fells Point Corner Theater

Little Shop of Horrors- ArtsCentric

Little Women- The Strand

Mass/Rabble- Submersive Productions

 

Best Scenic Design

Chris Flint, “Jerusalem”

Bruce Kapplin “Perfect Arrangement”

David London “Time Travel Tours”

Emily Lotz “Little Shop of Horrors”

Anna Platis, Phil Palazoloa, Jordan Cahoon, and Maxwell Sobolik “Space Kumite”

 

Best Costume Design

Deana Fisher Brill & Maggie Flanigan “Rosencrantz and Guildenstern are Dead”

Kitt Cresenzo “Welcome to Shakesville”

Jenifer Grundy Hollett “Pygmalion”

Alison Johnson “Little Shop of Horrors”

Heather Johnston “Perfect Arrangement”

Sabrina Mandell “Cabaret Macabre”

Kendra Shapanus “Cymbeline”

 

Best Lighting Design

Thomas Gardner “Bare”

Michael Logue “Perfect Arrangement”

Mark Reamer “A Shayna Maidel”

Alan Schnittman & Chris Allen “Space Kumite”

Jeanine Vreatt “Jerusalem”

 

Best Sound Design

Brenda Haupt, Lianna Von Haubritz, and Glen von Haubritz “Macbeth:  A Musical

Adaptation” Green Globe Theater

Cedri Lyles “Little Shop of Horrors” ArtsCentric

Glenn Ricci “Mass/Rabble” Submersive Productions

Josh Thomas “Much Ado About Nothing” Fools and Madmen

 

Best Director

Chris Cotterman “Hamlet” Baltimore Shakespeare Factory

Melissa LaMartina “Frankenstein” Cohesion

Kevin McAllister “Little Shop of Horrors” ArtsCentric

Sean McComas “Here We Are” Interrobang Theatre

Melissa McGinley “A Shayna Maidel” The Strand

Ann Turiano “Jerusalem” Fells Point Corner Theater

 

Best Year/Season

Baltimore Shakespeare Factory (Cymbeline, Hamlet, Romeo & Juliet, Merry Wives of Windsor, Knight of the Burning Pestle)

Fells Point Corner Theater (Jerusalem, The Effect, Rosencrantz & Guildenstern are Dead, 10 x 10 x 10, Perfect Arrangement, In the Blood, She Stoops to Conquer)

Green Globe Theater (Macbeth: A Musical, All New People, Twelfth Night, Devil in Me)

Rapid Lemon Productions (Thank you, Dad, Variations on Myth, Crusade, Proxy)

Spotlighters Theater (Pygmalion, Vinegar Tom, Sweat, The Foreigner)

The Strand (Sojouners, And Baby Makes Seven, Bright Half Life, A Shayna Maidel, Little Women)

 

Best Local Playwright

Jack Bellows “Bits and Pieces”

Jenn Diamond “Here We Are”

Jody Nusholtz “Small House, No Secrets”

Lianne von Haubritz  “Devil in Me”

Aladrain Wetzel, “Thank You Dad”

 

Best Leading Actor

Lance Bankerd “Thank You, Dad”

Surasree Das “Little Women”

Terrance Fleming “Hamlet”

Holly Gibbs “Perfect Arrangement”

Ayesha Gowie “Much Ado About Nothing”

Molly Marguiles “Frankenstein”

Ian Blackwell Rogers “Jerusalem”

Mohammad R. Suaidi “Pink Milk”

Mani Yangilmau “Here We Are”

 

Best Show

“Frankenstein” Cohesion

“Little Shop of Horrors” ArtsCentric

“Little Women” The Strand

“Mass/Rabble” Submersive Prod.

“Much Ado About Nothing” Fools and Madmen

“Pink Milk” Single Carrot

“A Shayna Maidel” The Strand

“Space Kumite” BROS

“Thank you, Dad” Rapid Lemon Productions

“Vinegar Tom” Spotlighters

 

AND a few special surprise shout-outs!  You don’t want to miss this!

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close